شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
جستجو
0
فیلترها

تاثیر یک کتونی بسکتبال خوب چیست؟

بهبود عملکرد

کتونی‌های بسکتبال اورجینال مناسب به شما آمادگی لازم برای انجام انواع حرکات مثل دویدن و پریدن و انجام انواع فعالیت‌های مختلف را می‌دهد و عملکرد شما را بهبود می‌بخشد. شما به کمک کفش‌های مناسب بسکتبال می‌توانید به راحتی حرکت کنید و از ایمنی کفش‌های خود مطمئن باشید. کفش‌های خوب به شما کمک می‌کند تا بهتر بازی کنید و نگرانی کمتری درباره پای خود داشته باشید. این کتونی‌ها کمک می‌کنند که تا سریع‌تر بدوید، بپرید و عملکرد بهتری داشته باشید. شما باید مطمئن باشید که کفشی مناسب با عملکرد و توانایی‌هایتان را انتخاب کرده‌اید.

 

خطر آسیب‌های احتمالی را کاهش می‌دهد

کفش مناسب بسکتبال در هنگام تمرین و بازی از صدمات پا و مچ پا جلوگیری می‌کند. کفش‌های بسکتبال از ضربات وارده به پای شما در هنگام پریدن و دویدن بر روی زمین سخت بسکتبال جلوگیری می‌کند. در هنگام ورزش بسکتبال شما در حالات و جهت‌های مختلف حرکت می‌کنید که باعث وارد شدن فشار بر روی پا و بدن شما و در برخی موارد باعث پیچ خوردگی مچ پا می‌شود که شایع‌ترین آسیب بین بسکتبالیست‌ها است. درهنگام بازی خطرات بازی عبارت‌اند از مشکلات مربوط پا، جراحات دردناک و کمردرد. کفش بسکتبال خوب از همه این مشکلات جلوگیری و به خوبی از پای شما محافظت می‌کند.

 

ساختار یک کتونی مناسب چگونه است؟

ساختار کتونی ورزشی بسکتبال به سه قسمت تقسیم می‌شود که عبارت است از: رویه، لایه میانی و زیره کفش. میزان کیفیت و ساختار هر یک از این قسمت‌ها می‌تواند متفاوت باشد و به طور کلی میزان عملکرد و دوام کفش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر کدام یک از این قسمت‌ها ویژگی‌هایی دارند که شما باید با توجه به انتظارات خود از یک کفش بسکتبال، آنها را مورد بررسی قرار دهید.

 

رویه کفش

در هنگام بررسی رویه کفش بسکتبال، اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که میزان ارتفاع ساق کفش چه اندازه‌ای می‌خواهید باشد؟ اندازه ساق کفش‌های بسکتبال در اندازه‌های متفاوت ساق بلند و ساق متوسط و ساق کوتاه تولید می‌شود که هر یک از این موارد بستگی به استایل بازی بسکتبالیست و توانایی‌های او دارد.

کفش‌های بسکتبال ساق بلند

قسمتی از رویه کفش تا روی مچ پا ادامه یافته و دور مچ پای شما را می‌گیرد تا ایمنی و محافظت از پای شما را افزایش دهد. این پوشش اضافه باعث افزایش وزن کفش می‌شود بنابراین این کفش‌ها برای بازیکنانی که هیکل درشت‌تر و وزن بیشتری نسبت به سایر بازیکنان دارند یا برای بازیکنانی که در جایگاه‌های Center و Forward در زمین بسکتبال بازی می‌کنند و به دنبال کفش‌هایی با پوشش بیشتر و محافظت بیشتر هستند مناسب می‌باشد.

کفش‌های بسکتبال با ساق متوسط

این کفش‌های بسکتبال همانطور که از اسمشان مشخص است، تا حدی از مچ پای بازیکن محافظت می‌کنند ولی در عین حال انعطاف پذیری لازم برای بازی را هم به بازیکن می‌دهند. این کفش‌ها برای بسکتبالیست‌هایی که از استایل بازی و پوزیشن خود مطمئن نیستند مناسب می‌باشد.

کفش‌های ساق کوتاه

این کفش‌ها معمولا برای بازیکنان پرسرعت و چابک مناسب هستند. اما میزان محافظت از مچ پا به دلیل ساق کوتاه کفش کم می‌باشد.

پس از اینکه شما تصمیم خود را در مورد اندازه ساق کفش بسکتبال گرفتید، اکنون نوبت آن رسیده که درمورد نوع رویه و جنس رویه تصمیم‌گیری نمایید. رویه‌های نرم معمولا از جنس پارچه‌های بافتنی هستند. این نوع پارچه‌ها انعطاف‌پذیر، راحت و تنفس‌پذیر هستند و به علت وزن سبکشان سرعت حرکت و جابه جایی بازیکن را افزایش می‌دهند. این نوع رویه‌ها معمولا بر روی کفش‌های ساق کوتاه دیده می‌شوند. رویه‌های سخت‌تر که معمولا از جنس پلاستیک و مواد مصنوعی هستند، میزان دوام بالاتری دارند و به خوبی از پا محافظت می‌کنند. ولی به علت اینکه سنگین‌تر هستند میزان سرعت و چابکی بازیکنان را کاهش می‌دهند. این نوع رویه‌ها برای بازیکنان قدرتی مناسب هستند.

لایه میانی کفش

راحتی و نرمی کفش‌ بسکتبال اصل به لایه میانی کفش مربوط می‌شود. این قسمت یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی است که بیشترین تاثیر را بر روی عملکرد کفش می‌گذارد. بیشتر لایه‌های میانی کفش‌های بسکتبال از فوم‌های EVA، فوم‌های EVA فشرده، فوم‌های PU و یا ترکیبی از این مواد ساخته می‌شوند. فوم‌های EVA و فوم‌های فشرده شده EVA معمولا بسیار سبک هستند درحالی که لایه میانیPU بسیار بادوام‌تر است. بسیاری از بسکتبالیست‌ها به دنبال مواد سخت‌تری برای زیره کفش هستند زیرا این زیره‌ها میزان استحکامشان بیشتر است.

زیره کفش

زیره کفش بسکتبال قسمتی از کفش بسکتبال است که با زمین برخورد مستقیم دارد و معمولا از لاستیک و یا مواد مصنوعی با دوام ساخته می‌شود. برای انتخاب کفش بسکتبال مناسب، به دنبال کفشی با زیره تخت و پهن باشید که نقش و طرح‌های روی زیره ایمنی کفش را تضمین کند و از سر خوردن کفش جلوگیری کند. برای مثال در زمان بازی هنگامی که عرق بدن بازیکنان بر روی زمین ریخته می‌شود و زمین لیز می‌شود کفش باید به گونه‌ای باشد که سر نخورد و ایمنی بازیکن را تامین کند.

همچنین زیره برخی از کفش‌های بسکتبال با توجه به مکان بازی که در داخل سالن و یا خارج سالن است، ساختار متفاوتی می‌تواند داشته باشد. ولی تقریبا زیره بیشتر کفش‌های بسکتبال برای بازی در داخل سالن ساخته می‌شوند. اگر در محیط‌های خارج از سالن بازی می‌کنید باید به دنبال زیره‌هایی با دوام بیشتر باشید. برای مثال آسفالت باعث از بین رفتن زیره‌ برخی کفش‌ها می‌شود.

زیبایی و ظاهر کفش

علاوه بر تمامی ویژگی‌هایی که در زمان خرید کفش باید در نظر بگیرید و گفته شد، ظاهر کفش بسیار مورد توجه است. وقتی بحث از کفش‌های بسکتبال به میان می‌آید، نه تنها عملکرد کفش مورد نظر است بلکه، از نظر مد و فشن نیز مورد توجه است.

نظر خود را بیان کنید