جستجو
بازگشت به همه

اهمیت سرد کردن بدن ورزشکاران

اهمیت سرد کردن بدن ورزشکاران

زمانی که شما به یک ورزشکار حرفه‌ای تبدیل می‌شوید، با اصول و قواعدی آشنا خواهید شد که برای شما تازگی دارد. سرد کردن بدن یکی از این موارد است که بعد از ورزش بسیار توصیه می‌شود. فارغ از انواع روش‌های مختلف سرد کردن بدن، آنچه که میان تمامی آن‌ها یکسان است، نتیجه نهایی می‌باشد. اما اصول سرد کردن بدن چیست و چه روش‌هایی دارد؟ همراه ما باشید تا با صرف زمان کمتر از 10 دقیقه کلیات و نکات مهم cooling down  یا همان سرد کردن بدن بعد از ورزش را بررسی کنیم.

سرد کردن بدن بعد از ورزش یعنی عمل کاهش تدریجی دما بدن، ضربان قلب و بازگرداندن تنفس به حالت عادی خود. هدف از خنک کردن بدن بعد از ورزش بازگرداندن بدن به حالت پایین یا استراحت است. درست در زمانی که ورزش به طور ناگهانی به پایان می‌رسد، افت فشار خون را برای شما به همراه خواهد داشت که می‌تواند باعث سرگیجه یا غش شود. سرمازدگی مناسب از جمع شدن ناگهانی خون در اندام شما جلوگیری می‌کند و مجدد خون را به قلب، ماهیچه‌های اسکلتی و مغز بازمی‌گرداند، این مرحله از تمرین به جلوگیری از سفتی و درد عضلات شما کمک می‌کند.

با توجه به توضیحات جزیی که در مورد cooling down خدمت شما ارائه کردیم باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشید که انجام حرکاتی که در قسمت‌های بعدی خدمت شما معرفی می‌کنیم تا چه حد می‌تواند در سلامتی شما تاثیرگذار باشد. بی‌شک با توجه به تاثیراتی که ورزش برروی حالات متابولیسمی و اندام شما می‌گذارد، انجام حرکاتی که منجربه سرد شدن بدن می‌‌شود باید تبدیل به یک عادت در برنامه ورزش و سلامتی شما شود.

اصول سردکردن بدن بعد از ورزش

تغییر دما ناگهانی در هر شرایطی می‌تواند مضر باشد، همان‌گونه که یک لیوان گرم بعد از خنک شدن ناگهانی ممکن است آسیب ببیند، عضلات هم نیز در معرض آسیب قرار می‌گیرند، البته که نباید از تاثیر منفی تغییر دما ناگهانی برروی قلب غافل شد. اما چاره کار چیست؟

توجه داشته باشید که اصول سرد کردن بدن یعنی به صورت تدریجی و آهسته از فشار برروی عضلات کاستن، این تصور که حرکات کششی نیز می‌تواند در سرد کردن بدن تاثیر چشم‌گیری داشته باشد حداقل برای مرحله اول cooling down کاملا اشتباه است. اگر بخواهیم به صورت کلی یک تشبیه ساده برای روند سرد کردن بدن ارائه دهیم نمودارهای سهمی بهترین گزینه است. زمانی که شما به اوج نقطه کالری سوزی و ورزش می‎‌رسید، باید به همان شیبی که به نقطه اوج رسیده‌اید، به حالت استراحت یا پایین حرکت کنید.

برای مثال اگر ورزش شما با دویدن در ارتباط است، پیشنهاد می‌کنیم بعد از رسیدن به نقطه اوج به‌صورت پیوسته و آهسته از سرعت خود بکاهید تا به نقطه صفر برسید. اما یک موضوع مهم که حتما باید آن را رعایت کنید، حفظ کاهش فشار برروی همان عضلاتی است که در نقطه اوج درگیر بوده‌اند. برای مثال اگر شما یک بوکسر حرفه‌ای هستید، صرفا دویدن نرم گزینه مناسبی برای سرد کردن بدن شما نیست، پیشنهاد می‌کنیم که با انجام حرکات و ورزش‌های مختص رشته ورزشی خود البته با سرعت پایین، اقدام به سرد کردن در مرحله اول کنید و سپس سراغ حرکات کششی بروید.

مزایا cooling down یا سردکردن بعد از ورزش

  • به ضربان قلب و تنفس شما کمک می‌کند تا به تدریج به حالت عادی برگردید.
  • جلوگیری از غش و سرگیجه که به دلیل جمع شدن خون در اندام‌ها پس از توقف ورزش صورت می‌گیرد.
  • باعث تسریع در زمان ریکاوری می‌شود، توجه داشته باشید که سردکردن می‌تواند باعث شود تا شما در 1 الی 2 روز آتی به سطح آمادگی اولیه خود بازگردید.
  • در هنگام فعالیت و ورزش‌های سنگین و با شدت بالا احتمال تشکیل اسید لاکتیک بسیار زیاد است، سرد کردن بدن بعد از ورزش باعث می‌شود تا شما از شر مواد مضری همچون اسید لاکتیک مصون بمانید.
  • سرد کردن بدن بعد از ورزش می‌تواند در کاهش درد‌های عضلانی نقش بسزایی داشته باشد، توجه داشته باشید که یکی از دلایل آسیب‌های ورزشی عدم سرد کردن بدن است.
چکیده نکات
  • ورزش کردن یک فعالیت مفید و اثربخش است که اگر انتها آن با سرد کردن بدن همراه شود، می‌تواند تاثیرات چشم‌گیری را به همراه داشته باشد.
  • برای سردکردن بدن باید از ورزش‌های نرم مرتبط با رشته ورزشی خود استفاده کنید تا عضلات درگیر شما نیز به حالت عادی بازگردند.
  • ورزش و سرد کردن بدن بعد از آن باید حالت سهمی‌گونه داشته باشد.

چکیده کلیات

اگر به این حد از باور برسید که پایان ناگهانی ورزش می‌تواند تا چقدر در فرسایش عضلات شما تاثیرگذار باشد به هیچ وجه این موضوع پراهمیت را فراموش نخواهید کرد.

نظرات
یک نظر بنویسید نزدیک